ویلیام شکسپیر

زندگینامه ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) در شهر استراتفورد انگلستان، در خانواده‌ای معمولی، چشم به جهان گشود. پدرش، جان شکسپیر، از طریق شغل پوست‌فروشی امرار معاش می‌کرد. ویلیام شکسپیر به مدرسه رفت و در آنجا کمی زبان لاتین و یونانی آموخت، اما به علت مشکلات مالی خانواده، خیلی زود ناچار به ترک تحصیل و یافتن شغلی برای کمک به پدر شد. وی ابتدا شاگرد قصاب شهرشان شد، اما علاقه‌ی او به ادبیات تا حدی آشکار بود که هنگام کار در سلاخ‌خانه، شعر می‌خواند و خطابه می‌گفت.

ویلیام شکسپیر تنها هجده سال داشت که دلباخته و عاشق آن هاتاوی، دختری 25ساله از اهالی دهکده‌ی مجاور، شد. آ‌ن‌ها خیلی زود با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب سه فرزند شدند. در همین ایام بود که بخش پرحادثه و سرنوشت‌ساز زندگی ویلیام شکسپیر آغاز شد. او تحت تأثیر هنرنمایی هنرپیشگان سیار، به‌تنهایی به لندن رفت تا بتواند با بازیگری، زندگی مرفهی را برای خانواده‌‌‌ی خود فراهم سازد.

ویلیام شکسپیر، به محض ورود به لندن، سراغ تماشاخانه‌های مختلف این شهر رفت، اما تنها شغلی که در ابتدا به وی سپردند حفاظت از اسب‌های مشتریان بود. او با حوصله و صبر بسیار بالا، پس از مدتی توانست به درون تماشاخانه نیز راه پیدا کند. تکمیل و ویرایش نمایشنامه‌های ناتمام، بازیگری و انجام وظایف مختلف دیگر در پشت صحنه تجارب مفیدی بودند که ویلیام شکسپیر در این برهه از زندگی کسب کرد. شب‌ها که شکسپیر و دوستانش برای استراحت در میکده‌ای گرد هم می‌آمدند، او با لطیفه‌گویی، طنزپردازی و بیان جذاب، تمام شنوندگانش را مسحور خود می‌ساخت.

مسیر موفقیت ویلیام شکسپیر

اشعار و قطعات منظومی که ویلیام شکسپیر می‌سرود نام وی را بر سر زبان‌ها انداخت. او در سال 1594، در نمایشنامه‌ای کمدی که در قصر گرینویچ، در حضور ملکه الیزابت اول، اجرا می‌شد بازی کرد. سه سال بعد، در سال 1597، شکسپیر نخستین کمدی خود را با عنوان «تلاش بیهوده‌ی عشق»، در حضور ملکه نمایش داد. ملکه، با مشاهده‌ی این کمدی، شیفته‌ی هنر ویلیام شکسپیر شد و پس از آن، از کارهای بعدی او حمایت کرد. مرگ الیزابت در سال 1603 لطمه‌ای به موفقیت شکسپیر وارد نکرد، زیرا جیمز اول نیز همچون ملکه، به او مجوز رسمی نمایش را اعطا نمود.

ویلیام شکسپیر در آوریل سال 1616، در 51سالگی، چشم از جهان فرو بست. درباره‌ی علت دقیق مرگ او اطلاعات چندان معتبری وجود ندارد. آرامگاه ویلیام شکسپیر در کلیسای شهر استراتفورد واقع شده است.

بهترین کتاب‌های ویلیام شکسپیر

نمایشنامه‌ی هملت (The Tragedy of Hamlet): هملت بلندترین اثر ویلیام شکسپیر است. او در این نمایشنامه‌ی مشهور داستان شاهزاده‌ای را روایت می‌کند که پدر خود را به‌تازگی از دست داده است و حالا او میان دو قطب انتقام و گذشت در نوسان به سر می‌برد. 

نمایشنامه‌ی لیر شاه (King Lear): ویلیام شکسپیر در لیر شاه قصه‌ی زندگی پادشاهی را به تصویر کشیده که از سر خیرخواهی حکومت خود را میان فرزندانش تقسیم می‌کند، اما خیلی زود به شومی عواقب این عمل نابخردانه پی می‌برد.

نمایشنامه‌ی مکبث (Macbeth): مکبث کوتاه‌ترین اثر ویلیام شکسپیر است. این تراژدی محبوب، داستان جاه‌طلبی‌های بی‌حدومرز یک ژنرال نامدار اسکاتلندی به نام مکبث است که سعی دارد با کمک همسرش، تخت پادشاهی را از آنِ خود کند.

نمایشنامه‌ی تاجر ونیزی (The Merchant of Venice): این نمایشنامه‌ی محبوب روایتی جذاب از درگیری‌های بین آنتونیو (تاجری اهل ونیز) و یک رباخوار یهودی است که به او پول قرض داده است. تاجر ونیزی یکی از مشهورترین کمدی‌های ویلیام شکسپیر است.

نمایشنامه‌ی اتللو (Othello): روایتی خیره‌کننده از استیلای شر و بدی بر تمامیتِ جهانِ انسانی. شکسپیر در اتللو داستان فرمانده‌ نیک‌قلبی را به تصویر کشیده که تحت تأثیر خدعه‌های مردی شیطان‌صفت، به جاده‌ی زوال و گناه گام می‌نهد.

علاقه‌مندان به مطالعه‌ی نمایشنامه‌های ویلیام شکسپیر می‌توانند بهترین کتاب‌های این نویسنده را در کتاب‌های قاصدک بیابند.هیچ مطلبی یافت نشد

نویسنده ويليام شكسپير
ترجمه جواد ثابت‌نژاد
موضوع شکسپیر، ویلیام - داستان های کودکان انگلیسی
قطع وزیری
تعداد صفحات 456
شابک 9789643079062